Home / Fuses / 0315.500MXP
minImg
0315.500MXP
Littelfuse Inc.
Product No:
0315.500MXP
Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 2.55
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 1.26 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 500 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series 315
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V