Home / Fuses / 0324.250MXP
minImg
0324.250MXP
Littelfuse Inc.
Product No:
0324.250MXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CERM 250MA 250VAC 125VDC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.014
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 1.95 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 250 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A AC, 10kA DC
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Series 324
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V