0402L100SLKR
Littelfuse Inc.
Product No:
0402L100SLKR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 1.0A 6V 0402
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 6V
Current - Hold (Ih) (Max) 1 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cURus, TUV
Lead Spacing -
Current - Max 40 A
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 250 mOhms
Series POLY-FUSE®, LoRho
Type Polymeric
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric), Concave
Resistance - Initial (Ri) (Min) 30 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 2 A