Home / Fuses / 0435.500KR
minImg
0435.500KR
Littelfuse Inc.
Product No:
0435.500KR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0402
In Stock : 16709
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 90°C
Melting I²t 0.0053
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.16 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 500 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series 435
Voltage Rating - DC 32 V