Home / Fuses / 0453.200MR
minImg
0453.200MR
Littelfuse Inc.
Product No:
0453.200MR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MT 200MA 125VAC/VDC SMD
In Stock : 1542
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.0089
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.8372 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 200 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Size / Dimension 0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series NANO²® 453
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Voltage Rating - AC 125 V