Home / Fuses / 04653.15DR
minImg
04653.15DR
Littelfuse Inc.
Product No:
04653.15DR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MNT 3.15A 250VAC 2SMD
In Stock : 10094
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 31.7
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.021 Ohms
Color -
Approval Agency PSE, UMF
Current Rating (Amps) 3.15 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Size / Dimension 0.476" L x 0.177" W x 0.177" H (12.10mm x 4.50mm x 4.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series NANO²® 465
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Voltage Rating - AC 250 V