Home / Fuses / 0663.400HXSL
minImg
0663.400HXSL
Littelfuse Inc.
Product No:
0663.400HXSL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MNT 400MA 250VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Melting I²t 1.1
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.239 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, KTL, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 400 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Series LT-5™ 663
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 250 V