Home / Fuses / 066501.6HXSL
minImg
066501.6HXSL
Littelfuse Inc.
Product No:
066501.6HXSL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MNT 1.6A 250VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Melting I²t 17.5
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.046 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 1.6 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Series LT-5™ 665
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 250 V