Home / Fuses / 0675.250DRT4P
minImg
0675.250DRT4P
Littelfuse Inc.
Product No:
0675.250DRT4P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.025
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 1.752 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 250 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Size / Dimension 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Series 675
Package / Case Cartridge, Non-Standard (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V