Home / Fuses / 0977.800MXEP
minImg
0977.800MXEP
Littelfuse Inc.
Product No:
0977.800MXEP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CERM 800MA 500VAC 450VDC
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.8
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.417 Ohms
Color -
Approval Agency CE, SEMKO
Current Rating (Amps) 800 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A AC, 200A DC
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series 977
Voltage Rating - DC 450 V
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Voltage Rating - AC 500 V