0LDC1600X
Littelfuse Inc.
Product No:
0LDC1600X
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 1.6KA 600VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Solar (Photovoltaic)
Response Time Fast Blow
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 1.6kA
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 50kA DC
Size / Dimension 3.000" Dia x 3.752" L (76.20mm x 95.30mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Active
Series POWR-GARD®, POWR-PRO® LDC
Voltage Rating - DC 600 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 600 VAC