10-6810-90T
Aries Electronics
Product No:
10-6810-90T
Manufacturer:
Aries Electronics
Description:
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN
User Guide
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Current Rating (Amps) 1.5 A
Contact Finish Thickness - Mating 200.0µin (5.08µm)
Termination Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Through Hole, Right Angle, Vertical
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 10 (2 x 5)
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Series Vertisockets™ 800
Type DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Tin
Mfr Aries Electronics
Features Closed Frame
Termination Post Length 0.145" (3.68mm)
Contact Material - Mating Phosphor Bronze
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)