10034908-015LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10034908-015LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN EDGE DUAL FML 24POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -5°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 24 (18 Loaded)
Color Black
Read Out Dual
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Termination Solder
Contact Type Cantilever
Flange Feature Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.145" (3.68mm)
Gender Female
Mounting Type Board Edge, Straddle Mount
Product Status Active
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Series Power Edge
Number of Positions/Bay/Row 8; 4
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.100" (2.54mm)