10046971-040LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10046971-040LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN EDGE DUAL FML 70POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -5°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 70 (Power)
Color Black
Read Out Dual
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Termination Kinked Pin, Solder
Contact Type Cantilever
Flange Feature -
Gender Female
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Card Thickness 0.067" (1.70mm)
Series Power Edge
Number of Positions/Bay/Row 35
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.100" (2.54mm)