10073599-038LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10073599-038LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN RCPT HSG 38POS 2.00MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Number of Positions 38
Color Black
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type Latch Lock
Product Status Active
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Series Minitek® 2.00mm
Note Contacts Not Included
Connector Type Receptacle
Pitch 0.079" (2.00mm)