Home / Headers, Male Pins / 10076801-101-04LF
minImg
10076801-101-04LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10076801-101-04LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.112" (2.85mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Breakaway
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 4
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Series BERGSTIK®
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.440" (11.18mm)