10087119-260LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10087119-260LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.685" (17.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 1.97µin (0.050µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot, Mounting Flange
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.228" (5.80mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 60
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Short
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Quickie™
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Gray
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)