Home / Toggle Switches / 100AWSP3T2B4M2QE
minImg
100AWSP3T2B4M2QE
E-Switch
Product No:
100AWSP3T2B4M2QE
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Bushing Thread Unthreaded
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard Round
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions -
Circuit SPDT
Actuator Length 7.62mm
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 100A
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-Off-On
Electrical Life 30,000 Cycles
Voltage Rating - AC 120 V