100LSW47000M77X141
Rubycon
Product No:
100LSW47000M77X141
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.236" (31.40mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 3.031" Dia (77.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 18.3 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LSW
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 20.13 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 47000 µF