100SGV33M10X10.5
Rubycon
Product No:
100SGV33M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
In Stock : 770
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series SGV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 202.5 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 33 µF