100TXW220MEFC10X40
Rubycon
Product No:
100TXW220MEFC10X40
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
In Stock : 1662
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 220 µF