100VXG1500MEFCSN22X50
Rubycon
Product No:
100VXG1500MEFCSN22X50
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series VXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1500 µF