100VXG2200MEFC35X35
Rubycon
Product No:
100VXG2200MEFC35X35
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.48 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series VXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.852 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 2200 µF