100YK4R7M5X11
Rubycon
Product No:
100YK4R7M5X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series YK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 75 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 4.7 µF