100YXG15MEFCT16.3X11
Rubycon
Product No:
100YXG15MEFCT16.3X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 48.3 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series YXG
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 15 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 1.2 Ohms