105PSB202K6R
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
105PSB202K6R
Description:
CAP FILM 1UF 10% 2KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9 mOhms
Series PSB
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial - 6 Leads
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1 µF