105R-272G
API Delevan Inc.
Product No:
105R-272G
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 2.7UH 220MA 2 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 25 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) 0.075" (1.91mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 220 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2Ohm Max
Series 105R
Inductance 2.7 µH
Type -
Package / Case Nonstandard, 2 Lead
Frequency - Self Resonant 68MHz