108SML6R3M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
108SML6R3M
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
In Stock : 13978
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 370 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 464mOhm @ 120Hz
Series SML
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 555 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1000 µF