1092A6-12V
Visual Communications Company - VCC
Product No:
1092A6-12V
Description:
PMI RND .5" LED 12V WIRE HI-DOME
In Stock : 29
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Lens Transparency Clear
Ingress Protection -
Viewing Angle -
Termination Style Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Panel Cutout Dimensions 0.50" (12.70mm)
Millicandela Rating 3200mcd
Product Status Active
Lamp Color Blue
Ratings DC
Series 1092
Lens Style Round with Domed Top
Type LED
Voltage 12V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Blue
Package Bag
Wavelength - Peak -
Panel Cutout Shape Round
Current 25mA
Base Product Number 1092A