1092D3-12V
Visual Communications Company - VCC
Product No:
1092D3-12V
Description:
LED PANEL INDICATOR AMBER 12V
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Viewing Angle -
Termination Style Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Panel Cutout Dimensions 0.50" (12.70mm)
Millicandela Rating 13000mcd
Product Status Active
Lamp Color Amber
Ratings DC
Series 1092
Lens Style Round with Domed Top
Type LED
Voltage 12V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Amber
Package Bulk
Wavelength - Peak -
Panel Cutout Shape Round
Current 25mA