10KEEG3EAM
Delta Electronics
Product No:
10KEEG3EAM
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.45mm x 21.60mm
Approval Agency CSA, UL, VDE
Termination Quick Connect
Material Flammability Rating -
Mounting Type Panel Mount, Flange
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series KE
Voltage Rating - Appliance Inlet 115/250VAC
Panel Thickness -
Current Rating - Appliance Inlet 10A
Connector Style IEC 320-C14
Connector Type Receptacle, Male Blades
Mfr Delta Electronics
Accomodates a Fuse No
Features -
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Package Bulk
Switch Features -
Current Rating - Filter 10A