10ZL1000MEFCT78X20
Rubycon
Product No:
10ZL1000MEFCT78X20
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series ZL
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.25 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1000 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 41 mOhms