10ZLG1000MEFC10X16
Rubycon
Product No:
10ZLG1000MEFC10X16
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.092 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series ZLG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.82 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1000 µF
Package Bulk
Impedance 20 mOhms