Home / DC DC Converters / 110IMX35D15D15-8Z
minImg
110IMX35D15D15-8Z
Bel Power Solutions
Product No:
110IMX35D15D15-8Z
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15V 15V 35W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 15V
Voltage - Output 3 15V
Voltage - Input (Max) 150V
Voltage - Isolation 2.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Size / Dimension 3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 600mA, 600mA, 600mA
Number of Outputs 4
Voltage - Input (Min) 60V
Series Melcher IMX35 (35W)
Power (Watts) 35 W
Type Isolated Module, Conformal Coated
Package / Case 19-DIP Module
Efficiency 88%