1182Q240P
Hammond Manufacturing
Product No:
1182Q240P
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
PWR XFMR TORO 1500VA CHAS MT
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Center Tap No
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 4000Vrms
Voltage - Primary 117V
Secondary Winding(s) Single
Height - Seated (Max) 82.55mm
Size / Dimension 187.96mm Dia
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Weight 17 lbs (7.7 kg)
Current - Output (Max) 6.3A
Primary Winding(s) Dual
Series 1182
Type Toroidal
Power - Max 1500VA
Mfr Hammond Manufacturing
Package Box
Voltage - Secondary (Full Load) 240V