12038VA-24P-EL-E0
NMB Technologies Corporation
Product No:
12038VA-24P-EL-E0
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 215.7 CFM (6.04m³/min)
Noise 63.0dB
Ingress Protection IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating (Amps) 2.25A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Voltage Range 10 ~ 13.8VDC
Product Status Active
RPM 5700 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 1.150 in H2O (286.5 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 60°C
Series 12038VA
Material - Blade Plastic
Power (Watts) 27 W