1203A1BREB
CIT Relay and Switch
Product No:
1203A1BREB
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120VAC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switch Travel 2.24mm
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Standard
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Contact Finish Gold
Circuit DPDT
Actuator Length 5.08mm
Mechanical Life -
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Series 1000
Voltage Rating - DC 20 V
Switch Function On-Off-On
Contact Timing Not Specified
Operating Force -
Electrical Life 30,000 Cycles
Voltage Rating - AC 20 V