1206AA470KAT1A
KYOCERA AVX
Product No:
1206AA470KAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 47PF 1KV C0G/NP0 1206
In Stock : 8092
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 47 pF