1206HS-150EJTS
Delta Electronics/Components
Product No:
1206HS-150EJTS
Package:
1206
Description:
FIXED IND 15NH 1A 100 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 40 @ 300MHz
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1206
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm
Series 1206HS
Inductance 15 nH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.2GHz