1206SC101KAJ1A
KYOCERA AVX
Product No:
1206SC101KAJ1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 100PF 1.5KV X7R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 100 pF