1211PB500
Nidec Components Corporation
Product No:
1211PB500
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±5%
Number of Turns 22
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension Rectangular - 0.413" x 0.346" Face (10.50mm x 8.80mm)
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Product Status Obsolete
Resistance 50 Ohms
Series 1211
Power (Watts) 0.75W, 3/4W