12CTQ045
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
12CTQ045
Package:
TO-220-3
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
User Guide
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 800 µA @ 45 V
Series -
Package / Case TO-220-3
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 6 A
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 6A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C