12VR1S20F5N103B1
CTS Electrocomponents
Product No:
12VR1S20F5N103B1
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M9 x 0.75
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Through Hole
Rotation 300°
Product Status Active
Series 12VR
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Resistive Material Carbon
Mfr CTS Electrocomponents
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Rectangular - 0.520" x 0.488" Face (13.20mm x 12.40mm)