132B20102
Vishay Spectrol
Product No:
132B20102
Manufacturer:
Vishay Spectrol
Description:
POT 1K OHM 2.75W WIREWOUND LIN
In Stock : 24
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread 3/8-32
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Slotted
Tolerance ±3%
Built in Switch None
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Mounting Type Panel Mount
Rotation 340°
Product Status Active
Series 132
Power (Watts) 2.75W
Resistive Material Wirewound
Mfr Vishay Spectrol
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Round - 1.312" Dia (33.32mm)