Home / Boxes / 1418N4M12
minImg
1418N4M12
Hammond Manufacturing
Product No:
1418N4M12
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Area (L x W) 1080in² (6968cm²)
Color Gray
Material Metal, Steel
Size / Dimension 36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Weight 136 lbs (61.7 kg)
Ratings IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,12,13, UL-508
Thickness 14 Gauge
Design Hinged Door, Lid
Series 1418
Shipping Info Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features Interior Panels, Mounting Flange
Height 12.000" (304.80mm)