1430-16-1-0500-010-1-TS
CNC Tech
Product No:
1430-16-1-0500-010-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 100'
In Stock : 9
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings UL Style 1430
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 300V
Conductor Strand 26/0.0100"
Mfr CNC Tech
Conductor Material Copper, Tinned
Features Oil Resistant
Jacket Color Violet
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.095" (2.41mm)