150154J63BB
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
150154J63BB
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series 150
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.15 µF