152D565X9010A2B
Vishay Sprague
Product No:
152D565X9010A2B
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 5.6UF 10% 10V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TANTALEX®, 152D
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 5.6 µF