153MWR152KD
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
153MWR152KD
Description:
CAP FILM 0.015UF 1.5KVDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MWR
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 300V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.015 µF