154MKP275K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
154MKP275K
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 310VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.484" (12.30mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings X2
Series MKP
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 310V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.15 µF